טלפון לפרטים נוספים – 04-984-0702 

אודות היקב

אודות היקב

יקב אמפורה הוקם בשנת 2000 על ידי גיא רילוב והיינן גיל שצברג. ייצור היין נעשה בתחילה בסככה בחוות מקורה לפני מספר שנים עבר למבנה אבן מרשים ומרווח שהוקם באזור הכניסה לחווה. בבניין החדש והיפהפה נמצאים אזור הייצור של היין וכן מרכז המבקרים מאיר העיניים של היקב.

בשנת 2008, בשיתוף עם גיא רילוב, רכשה את היקב משפחת דובוב. נופי הבראשית בהם שוכן היקב הילכו עליהם קסם והשתלבו באופן מושלם עם אהבתם לארץ וליין
מאז, הוטמע ביקב תהליך התחדשות ושיפור מתמיד. כרמי איכות ניטעו באזורים ייחודיים בארץ, ידע וטכנולוגיות עילית שולבו בתהליכי הייצור של היין, ומעל הכול – נבנה צוות מקצועי ומנוסה, בראשותו של היינן ד”ר ארקדי פפיקיאן.

שאיפתו לשלמות וליצירת סטנדרטי איכות בקנה מידה עולמי, גייס היקב את יועץ הייננות החשוב והמוערך בעולם, מר מישל רולאן. כבעלים של עשרה יקבים ויועץ לעשרות יקבים במדינות רבות, נחשב מר רולאן לאחד מאנשי המפתח של תעשיית היין העולמית, בעל פרספקטיבה בינלאומית יוצאת דופן ומפורסם במגע הקסם שלו באיזון ובליטוש יינות איכות
בשנת 2016 היינן מעיין קושיצקי מצטרף ליקב אמפורה ומחליף את היינן ארקדי פפיקיאן. קושיצקי מגייס צוות ייננים צעיר שיעבוד תחתיו בהפקת יינות היקב.

ב-2016 ד”ר יובל סמואל נכנס כשותף פעיל ביקב ומאז משמש כמנכ”ל החדש של היקב. ד”ר סמואל הוא בעל רשת המרפאות הווטרינריות אשר נושאת את שמו. בשנים האחרונות הרחיב את עסקיו לתחום הנדל”ן, הייעוץ העסקי ועתה הוא נכנס לענף היין

אנו ביקב אמפורה ובחוות מקורה מקפידים על הדדיות אקולוגית עם הסביבה ופועלים בהתאם לערכים של שייכות לסביבה, התערבות מינימאלית ומניעת זיהום סביבתי.

היקב והחווה הם מחלוצי השימוש בתהליכים אקולוגיים המיושמים כיום בייצור היין ומעורבותם במהלכים לחיסכון באנרגיה והקטנת הזיהום הסביבתי תגדל בעתיד. כל זאת אנו עושים מבלי להתפשר על ערכי האיכות העילית.

מערכת אנרגיה סולארית מספקת את מרבית צריכת החשמל של היקב (למעט בתקופת השיא, בעת הבציר). למערכת הסולארית תתווסף בעתיד גם מערכת קירור אקולוגית, המבוססת על הפרשי הטמפרטורה בין פני הקרקע לעומק של כמאה מטר. מהלך זה צפוי לחסוך כ- 50% מצריכת האנרגיה הנדרשת כיום למערכות הקירור של היקב.

מערכת המים ביקב מבוססת על שיטת טיהור מים הנקראת “אגן ירוק”. מי השופכין של בית הבד והיקב עוברים טיהור ביולוגי בעזרת שלוש בריכות צמחים המיועדים לטיהור – צמחי גומא וקנה מסוגים שונים. המים זורמים דרך הבריכות בגרוויטציה ומסתננים עד לקבלת מים נקיים. בנוסף, משמשות הבריכות כמקום קינון ושהייה לציפורים

יקב אמפורה – יקב ירוק

ההיסטוריה של חוות מקורה בכרם מהר”ל

חוות מקורה שוכנת בלב הכרמל המערבי, אחד מאזורי היין העתיקים בארץ ובעולם כולו.
אזור הכרמל היה מרכז גידול וייצור יין מן החשובים ביותר בתקופה הביזנטית, וגתות רבות פזורות בו. ערים קדומות בכרמל, דוגמת קסטרא וסומקא, נחשבו ליצרניות יין ענקיות ושרידים רבים של בתי בד ויקבים נמצאים באתריהן.

הכרמל, אשר שמו נגזר כנראה מן השילוב כרם-אל, בשל היותו בתקופה הקדומה אזור פורה ובעל מוניטין רב כקרקע גידול משובחת לכרמי גפן וזית, נזכר בתנ”ך בזכות השפע הרב שבו ואיכות יבוליו.

וָאָבִיא אֶתְכֶם אֶל-אֶרֶץ הַכַּרְמֶל, לֶאֱכֹל פִּרְיָהּ וְטוּבָה”; (ירמיהו ב, ז:)

גם הרופא היהודי בן המאה השישית, אסף הרופא (כן, זה שעל שמו קרוי בית החולים), כתב בספרו “יין לבנון ויין חרמון ויין הכרמל ויין הרי ירושלים… כל שבעת היינות האלה הם עליונים על מיני יין שבעולם… כי נבדלים אלה מכל יין לטיב ולריח ולטעם אף למרפא”.. (סעיף 114)

בעת העתיקה נחשבו יינות הכרמל עיליים ויוצאי דופן באיכותם. הם נמנו יחד עם המשובחים שביינות האזורים ההררים של הארץ. סמוך לחוות מקורה נמצאים שרידי גתות יין וזית מן העת העתיקה וניתן להגיע עד אליהם בהליכה קצרה ומהנה מן המבנה המרכזי של יקב אמפורה.

גלריית היקב

הנגשה